Stary Sącz 27-02-2019
Szanowny Pan Przewodniczący Rady,
Panie i Panowie członkowie Rady Miasta
Stary Sącz.
PETYCJA
W sprawie : ROZBUDOWY PRZEDSZKOLA W MOSZCZENICY NIŻNEJ ORAZ
PRZYWRÓCENIA SAMORZĄDOWEJ FORMY PROWADZENIA TEGO PRZEDSZKOLA.
My, wymienieni niżej rodzice, dziadkowie i krewni dzieci oraz inni mieszkańcy Moszczenicy Niżnej, Moszczenicy Wyżnej, ulicy Partyzantów,oś. Lipie, oraz innych okolicznych siedlisk
wnosimy gorącą prośbę o ROZBUDOWĘ PRZEDSZKOLA położonego w Moszczenicy Niżnej
obok boiska Glinik, przy granicy Starego Sącza i Moszczenicy.
Jednocześnie wnosimy o ZMIANĘ FORMY TEGO PRZEDSZKOLA z AJENCYJNEJ na FORMĘ SAMORZĄDOWĄ(państwową).
Nasza petycja pokierowana jest następującymi przesłankami :
1. Przedszkole powstało dzięki idei, wielkiemu oddaniu i pracy społecznej mieszkańców Moszczenicy. W czynie społecznym mieszkańcy wybudowali to przedszkole na terenie byłego kółka rolniczego na działce należącej do Sołectwa Moszczenica. Od końca lat 60-tych wychowało się w tym przedszkolu wiele roczników dzieci trzech pokoleń starosądeczan. Niestety, choć w obu Moszczenicach i w okolicy przybyło dużo mieszkańców, a co za tym idzie urodziło się i nadal rodzi dużo dzieci-przedszkole nie powiększyło się wcale. Dziadkowie i rodzice obecnych dzieci pamiętają je takim samym, jak „za ich czasów”.
Apelujemy więc, aby Urzędnicy- Rada Miasta i Pan Burmistrz wyszli naprzeciw potrzebom
mieszkańców i znaleźli środki na szybką rozbudowę przedszkola. Urząd ma większe możliwości niż zwykli obywatele w poszukiwaniu dotacji unijnych, czy też korzystania choćby z programów rządowych.
2. Położenie przedszkola- na „przelotowych drogach’’ z Lipia i Moszczenic jest niejako punktem
strategicznym , umożliwiającym rodzicom, dziadkom i wszystkim innym dogodny i bezpieczny dostęp dla dzieci.
3. Wszyscy pragniemy aby nasze dzieci rozwijały się w godnych warunkach- takich, aby przedszkole to nie było tylko ciasną przechowalnią maluchów, ale miejscem naszych dzieci dające im szansę rozwoju- taką samą, jaką mają dzieci z Gminnego przedszkola w mieście.
Nadmienić należy iż my wszyscy- rodzice i dziadkowie jesteśmy pełni podziwu dla zatrudnionych
pań wychowawczyń, które w tak trudnych obecnie warunkach: ciasnota, zróżnicowanie wiekowe dzieci w grupie, potrafią przygotować nasze pociechy i zorganizować wiele imprez z ich udziałem.
Szkoda tylko, że są to imprezy nie w przedszkolu lecz w tułaczce po remizach. Niedobrze, że wiele wspaniałych pań wychowawczyń zrezygnowało z pracy w naszym przedszkolu znajdując inne, lepsze miejsca.
4. Pragniemy, aby nasze przedszkole prowadzone było jako SAMORZĄDOWE ze względów finansowych- bezpłatny dostęp dla dzieci z tzw. zerówki i bezpłatne czesne dla nas , podatników sołectwa- na równi z podatnikami z miasta.
Trudno dłużej godzić się z tym, że w naszym przedszkolu dzieci narażone są na brak standardów utrzymania ze strony ajenta nastawionego jedynie na zysk .
Jednocześnie, wbrew różnym postulatom, niewyobrażalne i niedopuszczalne jest, aby miejsce to, zawsze gminny teren, czyli wspólny dla mieszkańców gminy, miałby stać się przedmiotem sprzedaży prywatnym inwestorom. Byłoby to dalece niesprawiedliwe dla minionych i przyszłych pokoleń mieszkańców.
5. Sytuacja nauczycieli- wychowawców pracujących w jednostce państwowej daje im większe
możliwości rozwoju zawodowego, a co za tym idzie dzieci mają lepszą opiekę dydaktyczną.
6. Rozbudowa czyli powiększenie przedszkola, umożliwia pracę w podziale na grupy wiekowe, co jest normą w każdym przedszkolu. Zważywszy na różnorodność w rozwoju fizycznym i emocjonalnym w każdym roku życia przedszkolaka oraz szybkie tempo rozwoju w tym okresie
życia, dzieci powinny pracować w jednorodnych wiekowo grupach. Tu jeszcze raz podkreślenia
wymaga fakt iż praca w tak trudnych warunkach z niejednorodną grupą wymaga od nauczyciela ogromnego wkładu osobowości i inwencji, jaką z siebie codziennie dają wychowawczynie
zatrudnione obecnie w naszym przedszkolu.
7. Prosimy Państwa Radnych o zapoznanie się z programem funduszy europejskich czy też
z Regionalnym Programem Operacyjnym aby ewentualnie wykorzystać możliwości dla naszego przedszkola jako sołeckiego lub jako filii Gminnego przedszkola. To przecież Gmina zyskałaby możliwość utrzymania tego przedszkola przez okres trwania programu unijnego-tj.Gmina
tworzyłaby miejsca pracy dla naszych mieszkańców, dobro pozyskane z pieniędzy zewnętrznych pozostaje dla społeczeństwa.
Istnieje też w naszym mieście zapotrzebowanie na żłobek, więc może pomysł utworzenia przez
Gminę żłobka z przedszkolem na Gliniku miałby realne szanse na realizację
Pragniemy, aby Urząd rozpatrzył nasze postulaty rozbudowując przedszkole i wykorzystał potencjał ludzki, jakim jest wielu młodych rodziców posyłających dzieci do przedszkola w Moszczenicy, którzy tym samym zwiążą swoją przyszłość z naszym urokliwym miasteczkiem wpływając na jego rozwój.
Nie chcemy dłużej słuchać wizji o bogatych inwestorach-ajentach, którzy będą
remedium dla przedszkola, jednocześnie patrząc, jak często mniej potrzebnych, kosztownych inwestycji powstaje w gminie a podstawowe potrzeby mieszkańców są oddalane.
Publiczna forma prowadzenia każdej instytucji o charakterze edukacyjnym rozbudza inicjatywy społeczne. Dla każdego rodzica inwestycja w dzieci to priorytetowa inwestycja.
Zważywszy wszystkie przytoczone argumenty i mając na uwadze przede wszystkim dobro dzieci, bo jak powiedział Nasz Papież Jan Paweł II „Dzieci są nadzieją, która rozkwita
wciąż na nowo”- wierzymy, że Rada podejmie natychmiastowe działania w kierunku
rozbudowy przedszkola przy jednoczesnym jego prowadzeniu.
Z poważaniem
Mieszkańcy Starego Sącza
kontakt
kom. 889180845