14 kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach.


W uroczystość Wszystkich Świętych odbędzie się czternasta doroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach. Od godziny 8 do 18 przy bramach wejściowych na cmentarze czekać będą wolontariusze z puszkami na datki.


Kolejny raz 1 listopada kwestować będą władze Starego Sącza, radni Rady Miejskiej, członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, które organizuje tę zbiórkę. Kwestującym towarzyszyć będzie młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej oraz szkół podstawowych nr 1 i nr 2 w Starym Sączu.

Corocznie ze środków społecznych zebranych podczas kwesty odnawiane są nowe nagrobki. I tak, w roku bieżącym odnowione zostały nagrobki na nowym cmentarzu: Katarzyny Zembury z figurą Matki Bożej, Kunegundy Kosińskiej i Kingi Bocheńskiej, Marcina Cięciwy; na starym cmentarzu: nagrobek niezidentyfikowany złożony z piaskowca i wapienia, tuż obok kościółka św. Rocha, Szczęsnego Morawskiego (w związku z przypadającymi w tym roku okrągłymi rocznicami jego urodzin i śmierci).

Każdy kto wrzuci do skarbonki najmniejszą nawet kwotę otrzyma obrazek - cegiełkę wydrukowaną ze środków Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, a opracowaną bezpłatnie przez fotografika Andrzeja Ramsa.

Bardzo prosimy o wsparcie naszej akcji, której owocem będą kolejne odnowione zabytkowe nagrobki.

Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowanie.

Wyniki zbiórki będą podane do publicznej wiadomości po podliczeniu przez komisje, w piątek w godzinach popołudniowych – informuje i deklaruje Andrzej Długosz prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza.