W odpowiedzi na zbiorowy wniosek z dnia 23 lutego 2019 r.- skierowany do Burmistrza Starego Sącza dotyczący utrzymania drogi powiatowej nr 1537 K Gołkowice Góne Łazy Brzyńskie w m. Gaboń informuję, że zgodnie z ustaleniami dokonanymi w terenie, z Pana udziałem (Marcin Ćwiklik) oraz przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Starym Sączu i tut. Zarządu w dniu 7 maja br., Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Sączu w bieżącym roku uzupełni i wyrówna pobocza, w tym poszerzy pobocze na przystanku Gaboń - Szkoła. Udrożnione zostaną rowy przydrożne oraz ustawione tablice "Kierowco zwolnij" i bariery sprężyste w rejonie skrzyżowania z drogą gminną do Szkoty w Gaboniu. Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd Powiatu Nowosądeckiego zasadami budowy chodników przy drogach powiatowych gminy na swój koszt opracowują projekt techniczny, uzyskują niezbędne uzgodnienia, zezwolenia i ponoszą połowę kosztów inwestycji. Przedstawienie powyższych dokumentów i deklaracji w zakresie współfinansowania budowy pozwoli Zarządowi Powiatu podjąć decyzje o terminie i zakresie realizacji chodnika.

DYREKTOR POWIATOWEGO ZARZĄDU DRÓG mgr inz. Adam CzerwińskiCzy Gmina znajdzie środki na tą inwestycję ?Jest to odpowiedź na poniższą petycję :01-02-2019 GABOŃ

Urząd Miejski w Starym Sączu
33-340 Stary Sącz,
ul. Stefana Batorego 25

Burmistrz Pan Jacek Lelek

Z-ca Burmistrza Pan Kazimierz Gizicki

Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Stawiarski

Redakcja starysacz.info

PETYCJA

My niżej podpisani , mieszkańcy Gabonia zwracamy się z prośba o natychmiastowe zwrócenie uwagi na problem , z którym mieszkańcy sołectwa borykają się na co dzień oraz o pomoc w poprawieniu jakości bezpieczeństwa życia i funkcjonowania mieszkańców zwłaszcza tych najmłodszych -dzieci.

Problem o którym mowa i na który w pierwszej kolejności chcielibyśmy zwrócić Państwa uwage dotyczy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej z Gabonia , w podróży do szkoły i w drodze powrotnej .

Nie od dziś wiadomo , że przystanki autobusowe wzdłuż Gabonia są położone w miejsach o mocnym natężeniu ruchu , blisko niebezpiecznych skrzyżowań z drogą powiatową . (skrzyżowanie Gaboń szkoła i skrzyżowanie Gaboń most Kadcza) . Z obydwóch przystanków najczęściej korzystają uczniowie Szkoły w Gaboniu . Przystanki o których mowa , nazywają sie przystankami tylko dlatego że w ziemie w danym miejscu pobocza drogi powiatowej wbity jest znak sygnalizujący miejsce przystanku . Nie posiadają one właściwego pobocza , ani tez wiaty chroniącej dzieci przed opadami deszczu czy też śniegu . Nie ma pory roku , która mogła by chociaż przejsciowo zapewnić dzieciakom lepszy i bezpieczniejszy komfort podrozy . W zime dzieci oczekując na przystankach stoją po pas w zaspach śniegu zmieszanej z odgarnietymi chemikaliami drogowymi sypanej przez odsnieżarki (sól) i błotem drogowym . Na wiosne oczekują na nadjezdzający po Nich autobus w błotach , w lecie w wysokich trawach i pokrzywach a i jesienią nie ma niestety lepszych warunków bo spotkac można w tych miejscach praktycznie i śnieg i lód a i pokrzywy i błota .

Drugim problemem po za brakiem praktycznie przystanków autobusowych bo chyba jednak nie można ich tak nazywać jest usytuowanie miejsc wyznaczonych jako miejsc służacych do zatrzymywania się autobusów po pasażerów .

Są to miejsca położone przy bardzo ruchliwych skrzyżowaniach na ostrych zakrętach lub tuż przed nimi . Zwłaszcza skrzyżowanie Szkoła -Kościół oraz skrzyżowanie Opalana - most Kadcza dodatkowo utrudnione przez nowopowstające szlaki ścieżek rowerowych .

Pragniemy zwrócić szczególną uwage na przystanek usytuowany przy skrzyżowaniu z drogi głownej w stronę szkoły i prosić Państwa przynajmniej o należyte oznakowanie drogi przed ostrym łukiem zakrętu od strony byłej cegielni oraz od strony Gołkowic , o zabepieczenie tak bardzo w tym miejscu potrzebnego przejscia dla pieszych ( dzieci czesto oczekują na autobus pod jedyną wiatą przystankową od strony szkoły i w ostatnich chwilach widząc nadjezdzający gimbus przechadzą lub przebiegają na drugą strone jezdni aby zdążyć przed nadjechaniem autobusu często nie do końca zachowując należytą ostrożność i nie rozgladając się na boki).

Nikt chyba z mieszkańców nie miał by za złe gdyby w tym miejscu pojawiły się pasy dla pieszcyh czy tez mocne onzakowanie ostrzegawczo świeltne . To jest główna droga do szkoły kochani Państwo i jest to bardzo ważne dla poprawienia bezpieczeństwa podróży najmłodszych mieszkańców Gabonia.

Pragnę przypomnieć że bezpieczeństwo w wyżej wymienionych miejscach jest także zagrożone przez brak jakichkolwiek chodników .

Gaboń jako sołectwo praktycznie na całym odcinku długości wsi takowych nie posiada .

Jako mieszkańcy bardzo zazdrościmy mieszkańcom innych sołectw z Gminy Stary Sącz że nie zmagają się juz od lat z takimi problemami jak mieszkańcy Gabonia .

Brak chodników i przystanków to nie wszystkie problemy mieszkańców.

Brak kanalizacji jest także problemem który niestety da sie wyczuć w pewnych porach dnia spacerując po wsi - po prostu nosem .

Bardzo prosimy o pomoc.

Jako sołectwo Gaboń zostaliśmy juz chyba ostatnim sołectwem w gminie Stary Sącz które boryka się na codzień z problemami wyżej opisanymi więc naprawde czujemy się często pomijani w pewnych inwestycjach gminy , zwłaszcza patrząc na inne sąsiednie sołectwa w których realizowane są takie programy inwestycyjne jak chodniki , kanalizacje czy bezpieczne przystanki .

Nie chcielibyśmy zwracać na siebie uwagi takimi wydażeniami jakie miało miejsce 01.02.2019 w Gaboniu przy przystanku Opalana gdzie doszło do potrącenia 7 letniej dziewczynki wysiadającej z gimbusa wprost pod nadjeźdżający z naprzeciwka samochód osobowy .

Dzieki Bogu , kierowca zachował należytą ostrożność i bezpieczną ponad miarę dopuszczalności oznakowania drogowego prędkość i skończyło sie to tylko na upadku dziewczynki i kilku siniakach .

O włos od tragedii , którym podobnym możemy wspólnie zapobiec , i o to Państwa dzisiaj prosimy poniżej podpisując się pod petycją z imienia i nazwiska , z serdecznym pozdrowieniem - mieszkańcy Gabonia .